MTV Rebel Music Turkey: Tahribad-i İsyan   

Mtv America’nın yayınladığı ve büyük ilgi gören Rebel Music serisinin 2. Sezon prömiyeri 30 Nisan 2015  tarihinde “Turkey: Flowers of Gezi Park” bölümü ile yapıldı. Yakın Türkiye tarihi, Gezi parkı protestoları, Yırca Köyü olayları ve diğer sosyal sorunlara değinen Türkiye özel bölümünde Tahribad-i İsyan da bulunuyor. Yönetmenliğini Nisan Dağ’ın üstlendiği bölümün yapımını Esra Saydam, yazarlığını ise Elif Aydan yapmış. MTV’nin Youtube kanalında gösterime giren belgesel şimdiden 2 milyonu aşkın izlenme sayısına erişmiş durumda.

Tahribad-i İsyan Kimdir ?

“Darbukayla Hip Hop olur mu demeyin. Yıkılan Sulukule’nin sesi!“ Kendilerini tanımlamak amacıyla yazdıkları biyografinin içindeki iki cümle. 2012 yılında TOKİ’nin Sulukule’de başlattığı kentsel dönüşüm(!) projesi sonrasında ses getiren, öfkelerini dışarı vurmak, konu hakkında dikkat çekmek amacıyla kurulan bir grup. Başlarına gelen şeyle doğru orantılı olarak kullandıkları dil ve tarzları da gayet sert. Sisteme karşı son derece protest lirikleri ve güçlü altyapılarla dikkatleri rahatlıkla üstlerine çekiyorlar. Grup üç kişiden oluşuyor. Asil Slang, Zen-G ve V.Z.

2013 yılında Halil Altındere’nin Wonderland’inde Fuat Ergin ile birlikte yer aldılar. Wonderland’in İstanbul Bienal’inde gösterilmesi özellikle hip hop dışından insanlar tarafından da farkedilmelerini sağladı. Daha sonra yine Fuat Ergin ile birlikte İKSV Salon’da bir konser de verdiler. 2014 yılında TedxReset 2014 sahnesinde kendilerine verilen süreyi konuşmak yerine rap yaparak kullandılar.

Onları NWA’e benzeten de var Bone Thugs-n-Harmony’e de. Hip Hop camiasından ve dışınından birçok insanın takdirini kazandılar. Belki de en büyük nedenlerinden biri 90’larda Amerika’da hayli popüler olan “Ghetto müziğinin” buradaki yansıması olmaları.