Kanye West, J Dillla ve 9th Wonder Şarkılarını Yeniden Düzenleyin

Kanye West’in Otis’i , J Dilla’nın Don’t Cry’ı  ve 9th Wonder’ın Impressknowsoul’u. Sample Stitch isimli web tabanlı uygulama bu üç şarkıyı da yeniden düzenleme imkanını veriyor.

Rap müziğin doğduğu günden beri kullanılan ve aynı doğrultuda tartışılan bir teknik “sampling”. Kimine göre hırsızlık , kimine göre ise yaratıcılık. Bu tartışma muhtemelen daha çok sürecek olup aynı zamanda içine girince çıkılamaz bir hal aldığı için tamamiyle başka bir yazının konusu. Bu tartışmanın ikinci safında olduğu her halinden belli olan Matt Daniels isimli bilgisayar programcısı ise yaptığı “Sample Stitch” isimli uygulama ile dinleyicilerin birer prodüktörmüş gibi hissetmesini sağlıyor… demeyi çok isterdim ama bir kaç dakika harcadıktan sonra daha çok “bu adamlar bu beatleri nasıl yapmış böyle” derken buluyorsunuz kendinizi.

Matt Daniels isimli bu arkadaşımız üşenmeden bu üç şarkının tüm seslerini kesip ayrı ayrı her sesi bir klavye tuşuna atamış. Kullanıcı içinse geriye kalan sadece tuşlara basmak. Şarkılarda kullanılan sample’lar , kick , snare ve hat’ler. Hepsi klavyenizin farklı bir tuşunda.

Matt aynı zamanda sitenin altında birkaç da not bırakmış. İlk olarak neden bu uygulamayı yaptığını açıklamış. Kısaca bahsetmek gerekirse ; sampling olayının kendisinde uyandırdığı hayranlık ve aslında göründüğü kadar kolay olmayışı. En fazla birkaç saniye süren bir ses için prodüktörlerin saatlerce uğraşması , milisaniyelik bir farkın bile beatleri daha müthiş bir hale getirebileceği… Daha fazla kişinin bu işin önemini , zorluğunu anlaması gerektiğini söyleyen Matt , uygulamayı yapma sebepleri olarak bunları gösteriyor. Aynı zamanda Matt , neden bu üç şarkıyı seçtiğini ve bu üç şarkıdaki sampling tekniklerini de kendince açıklamaya çalışmış.

Uygulamayı gören 9th Wonder’in tepkisi ise görülmeye değer.

Uygulamayı incelemek isteyen fahri beat-maker’ları bu tarafa alalım. Uygulamada bulunan şarkılar ve bu şarkılarda kullanılan sample’lar ise hemen aşağıda.

J Dilla – Don’t Cry  /  The Escorts – I Can’t Stand To See You Cry

Kanye West – Otis / Otis Redding- Try A Litte Tenderness

9th Wonder – Impressknowsouls / The Impressions – Sunshine