Geri Dönüyorlar : Non Phixion !

Hala arada “The Future Is Now” albümünü açıp dinleyen insanların şüphesiz ki sevinçten taklalar atacağı bir haber. “Resmi” denmesinde hiçbir sakınca yok. Evet, Non Phixion geri dönüyor. Yeni bir albüm değil ama şimdilik beraber turneye çıkıyorlar. Grubun 20. yılını kutlamak için yapılan Kanada turnesine önümüzdeki aylarda Avustralya ve Avrupa ülkelerinin de katılması kesin gibi. Yeni şarkı yok dedik ama yine de bu dört adamın tekrar bir araya gelecek olması bile yeterince heyecan verici. Dört adam ki mi ? Ill Bill , Goretex, Sabac Red ve DJ Eclipse. 1994 yılında kurdukları Non Phixion grubu hala underground rap severler tarafından yere göğe sığdırılamayan, efsane konumunda olan bir grup.

NonPhixionGroupShot

 

1994 yılında New York’ta kurulan grup 2000 yılına kadar sesini çok fazla duyuramamış olsa da önce I Shot Reagan sonra da Black Helicopters adlı single’ları ile birlikte dinleyici sayısını epey arttırdı. Aynı yıl Black Helicopters şarkısı Billboard’un “Hot Rap Songs” listesine de girmeyi başarmıştı. Protest sözler, gediğine oturan laflar ile daha da ilgi çeken grup içinse bir albüm zorunlu hale gelmişti. 2002 yılında çıkardıkları “The Future Is Now” albümü ciddi manada hala dinlenen hala çok sevilen ve rahatlıkla klasikler arasında koyulabilecek bir albüm. Ill Bill, Goretex ve Sabac Red gibi üç kaliteli MC’nin yanında  Dj Premier, Pete Rock, Necro, Large Professor gibi prodükörlerlerin dokunuşları ise albümü daha da lezzetli hale getiriyordu. Ill Bill’in kendi bağımsız plak şirketinden çıkan bu albümden sonra grup üyeleri birer birer solo albümlerini çıkarmaya başladı. Ill Bill, Sabac Red ve Goretex. Üçü de solo albümlerini çıkardıktan sonra “The Nuclear Truth” albümü konuşulmaya başladı ancak hiçbir zaman bu albüm piyasaya çıkmadı. Grup 2006 yılında faaliyetlerine sınırsız ara verdiğini açıkladı.

https://www.youtube.com/watch?v=esmPaNpQvxQ

Ayrılığın altındaki nedenin ya da sorunun Goretex olduğu ise su götürmez gerçekti. Çocukluk arkadaşı Ill Bill’in Goretex hakkında söylediği ayıp sözler duyulmasa bile ayrılık sonrası süreçte Goretex’in diğer üyelerle hiç bir arada bulunmaması sorunun kendisi olduğunu doğrular nitelikteydi. Ayrılık sonrası süreçte Ill Bill, Vinnie Paz ile ortak albüm yapıp, La Coka Nostra  grubuna katıldı. Aynı zamanda Sabac Red ile de çalışmaları oldu. Sabac Red ise yoluna tek devam edip zaman zaman Dj Eclipse ile aynı sahnede bulundu. Bu üç üye de beraber çalışmalar da bulunsalar da hiçbir zaman Non Phixion ismini kullanmadılar. Goretex’in grup içindeki sorumsuz davranışları bu ayrılığın temel nedeniydi. Ama buna rağmen grup yoluna Goretex’siz devam etmek yerine faaliyetlerini süresiz askıya almıştı. 2006’da başlayan ayrılık süreci ise 2015 yılına geldiğimizde son bulmuş durumda. Cypress Hill’in Haunted Hill konserinde tam kadro sahneye çıkan grup geri dönüşü de müjdelemiş oldu. Geri dönüş ve belki bir umut tamamlanamayan albümün haberi ile bekleyen hayranlar içinse geçtiğimiz hafta turne haberi geldi. Grup önümüzdeki ay Kanada turnesinde olacak. Sonraki aylarda ise Avustralya ve Avrupa turları olması bekleniyor. Kim bilir belki ondan sonra da The Nuclear Truth albümünü sonunda dinleyebiliriz.

 

Şimdilik Non Phixion cephesinden haberler bunlar. Son olarak hemen aşağıda bahsi geçen güzide albüm The Future Is Now.